Evoliucinė mįslė: vorų nuoduose ir bakterijose – vienodi toksinai

Mokslininkai biologai iš Lewis & Clark koledžo bei Arizonos universiteto (abu JAV) rado įrodymų, kad senų senovėje tarp visiškai nepanašių organizmų – vorų ir bakterijų – įvyko toksino pernaša. Bet iki šiol nenustatyta kokiu būdu šis toksinas pateko iš vieno organizmo į kitą. Mokslininkų darbas aprašytas šio mėnesio žurnalo „Bioinformatics” numeryje.
Tirtas toksinas randamas tik kai kurių Sicariidae šeimos vorų nuodų kokteilyje ir kai kuriose korinebakterijose. Vorų toksinai įkandimo vietoje sukelia audinių nekrozę. Bakterijos fermose gyvenantiems gyvūnams sukelia įvairias ligas.
Yra grupė vorų su unikaliu toksinu, kuris taip pat egzistuoja ir už gyvūnų karalystės ribų, vien tik šiose konkrečiose bakterijose. Toks paplitimo pobūdis verčia manyti, kad galimas paaiškinimas yra lateralinės genų pernašos tikimybė. Lateralinė genų pernaša – tai genų perėjimas iš vieno giminystės ryšiais nesusijusio organizmo į kitą. Jo priešingybė būtų vertikalusis genų perdavimas, kai iš tėvų genai pereina jų palikuonims.
Vis dar neatsakyta į klausimą, ar šis nuodo fermentas tarp rūšių peršoko iš voro į bakteriją, ar iš bakterijos į vorą. Bet kuriuo atveju šio mediciniškai svarbaus toksino buvimas vienoje organizmų grupėje tikriausiai yra pernašos iš kitos organizmų grupės rezultatas. Žinant šio struktūrinio motyvo svarbą toksino aktyvumui galima būtų palengvinti šios šeimos vorų įkandimų gydymą.

Šaltinis: www.eurekalert.org

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Mokslas su žyma , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.