Grožis aukų nebereikalauja

Kaip nepakenkiant sveikatai tapti gražesniam, atrodyti jaunesniam?.. Vieni to siekiame sportuodami, treniruodami veido raumenis, atlikinėdami jogos pratimus, valgydami sveiką maistą, gerdami daug vandens. O dalis tiesiog pasibeldžiame į plastinės chirurgijos specialistų kabineto duris ir paprašome suleisti botulino toksino injekciją.

Kas tas botulino toksinas ir kaip jis gali mus pagražinti? To paklausiau Klaipėdos apskrities ligoninės Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus specialisto medicinos mokslų daktaro Vytauto Jankūno.

„Botulino A toksinas, – pataiso gydytojas ir paaiškina: – Tai baltymas, kurį gamina bakterija Clostridium botulinum. Išgrynintas toksinas mažomis dozėmis sveikatai tikrai nekenkia.”

Atvirkščiai – juo, pasirodo, ne tik šalinamos kai kurios raukšlės, bet ir mažinamas prakaitavimas, gydoma migrena. Įdomu, jog toksino savybę malšinti migreninius skausmus atrado būtent pacientai, kurie juo gražino savo veidą. Ką gi, tuo netruko pasinaudoti neurologai.

O suleidus šio toksino į pažastis, blokuojama prakaito liaukų veikla. Rezultatas – sumažėjus prakaitavimui, išsprendžiama daug su juo susijusių gyvenimo kokybės problemų.

Kartoja

„Raukšlės atsiranda ne tik nuo amžiaus, bet ir nuo paveldimumo ar įpročių, mimikos. Pvz., jei žmogus įpratęs raukytis, dirba prie kompiuterio, silpniau regi ir dėl to dažnai prisimerkia, tarpuakyje, kaktoje, akių kraštuose atsiranda raukšlės”, – pasakoja V. Jankūnas.

Štai šioms raukšlėms šalinti ir naudojamas botulino A toksinas. Jau nebūtina dėl keleto raukšlių daryti gana sudėtingos ir traumuojančios veido jauninimo operacijos – kad išnyktų šie pykčio, nustebimo ar akių pakraščių („varnos pėdos”) įspaudai, užtenka į tam tikrus taškus suleisti minėto toksino.

„Bemaž jokio skausmo, primena uodo įkandimą, tik neniežti. Jokios žalos, greita ir efektyvu – iškart po procedūros pacientas gali skubėti į darbą”, – žada V. Jankūnas.

Ši vis populiarėjanti procedūra, sako gydytojas, moteris veikia labai teigiamai: mat regėdamos gerą rezultatą, bemaž nieko, išskyrus pinigus, neaukodamos, jos linkusios procedūrą vis kartoti. Po to, atsikračiusios to, kas nepatiko, jaučiasi psichologiškai daug komfortiškiau.

Paralyžiuoja raumenį

Kaipgi veikia botulino A toksinas? Gydytojas pasakoja, jog jis paralyžiuoja raumenį, dėl kurio nuolatinio susitraukimo ir atsirado raukšlė. O juk tiek kaktoj, tiek tarpuaky, tiek šalia akių didžioji dalis raukšlių būna ypač matomos, kai žmogus susiraukia, primerkia akis, šypsosi, t.y. atlieka tam tikrus mimikos judesius.

Paralyžiavus raumenį toksinu, tam tikrų mimikos judesių nebeišeis padaryti. Be to, netreniruojamas raumuo pradės nykti, o procedūras kartojant – atrofuosis. Dėl to raukšlės ilgą laiką nebeatsinaujins.

Po botulino A toksino injekcijos pirmojo efekto – raukšlės nykimo – sulaukiama po 1-2 parų. O galutinis – koks išliks ilgą laiką – pasiekiamas po 5-7 parų.

Žinoma, po pirmos injekcijos pajaunėsite ne amžinai. Ji veiks apie 3-4 mėnesius. Jei tuomet pasiryšite antrai tokiai procedūrai – efektas jau užtruks ilgiau. Po trečios injekcijos – dar ilgiau.

O jei kokiai trečiai procedūrai pristigsite pinigų, jaudintis nėra reikalo: atsinaujinusios raukšlės labai nesubjauros veido. O gal net išliks ne tokios gilios, kaip buvo iki procedūrų.

Juoktis leidžia

Botulino toksino injekcija nepakoreguos apdribusio veido ovalo nei paslėps nasolabialinių juoko raukšlių – tų, kurios vingiuoja nuo nosies iki lūpų krašto. Pastarąsias plastinės chirurgijos specialistai pasiūlys užpildyti hialuroninės rūgšties preparatu. Šis preparatas pripildys raukšlės vagelę, skatins paties organizmo medžiagų, šalinančių amžiaus ar emocijų žymę, gamybą.

„Kai nesijuoki – raukšlės nėra, kai juokiesi – atsiranda, bet ne tokios gilios”, – pastarosios procedūros efektą aiškina daktaras.

Tuo pačiu užpildu yra storinamos lūpos, pripildomi nedideli minkštųjų audinių defektai, pvz., susidarę nuo buvusių jaunatvinių spuogų.

Ar nejaus diskomforto?

Bet ar žmogus, kuriam botulino toksinu paralyžiuoti kaktos ar tarpuakio raumenys, nejaus diskomforto negalėdamas susiraukti, išreikšti kitų emocijų? Daktaras juokiasi: „Na, jei jis jaučia komfortą susiraukdamas, ko apskritai pas mus ateis? Be to, ne visi gi veido raumenys praras judrumą”.

Tiesa, yra žmonių, atsparių botulino toksinui. Bet jų nedaug. Šiems injekcija nesuveiks. O jei procedūra atliekama ne itin profesionaliai – galima sulaukti nežymių komplikacijų: audinių užkritimo ant akies, veido asimetrijos. Bet tai nebus pasaulio pabaiga, – tikina V. Jankūnas, – nes tai netruks amžinai, per 3-4 mėnesius praeis.

Daugiausia gražinimo procedūras darosi moterys, rečiau – vyrai. Tai dažniausiai pasiturintys, savo išvaizda besirūpinantys, pedantiški žmonės.

O ar pats chirurgas pasiryš tokiai procedūrai, kai veide išryškės laiko ir emocijų žymės? „Sau, ko gero, nedarysiu. Ne dėl to, kad bijau. Manau, man to nereikia. Vyras turi būti truputį vyriškas. Bet čia mano nuomonė. Man manekenai nepatinka. Nors… neperšokęs per griovį nesakyk op”.

Juk raukšlės puošia? „Kaip ir randai, – sutinka. – Suteikia rimtumo, subrendimo vaizdą”.

Genovaitė Privedienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.