Valstybės kontrolė audito metu išnagrinėjo vaistų kompensavimą iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo ir pasiūlė tobulinti jo tvarkas.
Kompensuojamiesiems vaistams iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo kasmet skiriama vis daugiau lėšų. 2005 m. buvo planuota išleisti beveik 440 mln. Lt, o tai trečdaliu daugiau nei 2002 m. Auditoriai atkreipė dėmesį, kad, nepaisant didinamo finansavimo, lėšų nuolat neužtenka, todėl fondo įsiskolinimas vaistų pardavėjams 2004 m. pabaigoje viršijo 110 mln. Lt. Pagrindinė priežastis, lemianti šių išlaidų didėjimą, yra ta, kad pacientams skiriama vis daugiau kompensuojamųjų vaistų. Nustatyta, kad per metus pacientų priemokos padidėjo 41 proc., o sumažėjo 30 proc. į kompensuojamųjų vaistų sąrašą įrašytų vaistų.
Auditoriai pastebėjo, kad Ligų ir kompensuojamųjų vaistų sąrašų tikslinimas nėra pakankamai reglamentuotas. Sveikatos apsaugos ministerijos 2002 m. nustatyti vertinimo kriterijai, pagal kuriuos priimami sprendimai dėl vaistų kompensavimo, yra nepakankamai tikslūs. O vaistų gamintojų pateikiami vaistų kompensavimo ekonominiai pagrindimai ne visada leidžia objektyviai pagrįsti vaisto kompensavimą. Nustatyta atvejų, kai vaistų sąrašus tikslinančiai komisijai specialistai konsultantai teikė ne visiškai tikslius ir net prieštaringus duomenis apie vaistų efektyvumą. Be to, minėta komisija ne visuomet vadovavosi kompensuojamųjų vaistų sąrašų keitimo tvarkos reikalavimais.
Valstybės kontrolė rekomendavo numatyti priemones, kurios padėtų subalansuoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidas vaistų ir medicinos pagalbos priemonių įsigijimui kompensuoti. Siūloma apsispręsti dėl bendrų ligos diagnostikos ir ir gydymo metodikų sudarymo, patikslinti kompensuojamųjų vaistų sąrašų keitimo tvarką.
Valstybės kontrolė