Kaitinant saulei Panevėžio marių paplūdimyje kasdien daugėja poilsiautojų. Deja, kai kurių jų – dažniausiai jaunimo – poilsis prie vandens baigiasi išgertuvėmis, nuniokota aplinka. Prie marių dirbantys gelbėtojai sako, jog nors tokie vasarotojai kelia grėsmę ir sau, ir aplinkiniams, jie neretai yra priversti ignoruoti provokuojamą jaunuolių elgesį, kad išvengtų rimtų konfliktų.
Vaikai neprižiūrimi
Anot gelbėtojo Kęstučio Mikėno, dažniausiai prie marių ateina 7-16 metų vaikai, neretai vieni, be tėvų. Pašnekovas skundėsi, jog jaunimas tampa vis įžūlesnis ir nekreipia dėmesio į vyresniųjų pastabas, patarimus, kaip elgtis prie vandens telkinių.
„Pirmokai laksto vieni, be tėvų priežiūros, daužo butelius. Kartą teko pamokyti, tačiau visą dieną negali šaukti ant neklaužadų”, – aiškino K.Mikėnas.
Gelbėtojas pridūrė, jog kartą sudrausminęs paauglius, kad nedaužytų butelių, kitą rytą atėjęs į darbą rado sulaužytą pavėsinę.
Baisiausia, kad tėvų abejingumas paplūdimyje be priežiūros paliktiems vaikams gali liūdnai baigtis. „Dauguma vaikų plaukti nemoka, o ant pripučiamųjų čiužinių lipa, tuo tarpu tėvams tai nė motais. Kartą, kol mama stovėjo ir su draugėm šnekučiavosi, vaikas kone prigėrė. Visa laimė, laiku pastebėjau ir galėjau padėti”, – pasakojo gelbėtojas.
Išgėrusiųjų netrūksta
Į klausimą, ar prie marių gelbėtojams tenka susidurti su neblaiviais paaugliais, K.Mikėnas pripažino, jog tai anaiptol ne retenybė – veikiau priešingai.
Bene didžiausia problema, anot pašnekovo, yra ta, kad jaunimas nesupranta, ką daro. „Man nusispjaut, jei jie nesisaugo, reikia prižiūrėti, kad saugiai maudytųsi teritorijoje, kuri aptverta plūdurais, tačiau aš negaliu visų matyti ir padėti kiekvienam, todėl kartais tokie lėbavimai gali baigtis blogai”, – atvirai kalbėjo šeštus metus gelbėtoju dirbantis K.Mikėnas.
Tiesa, konfliktų su neblaiviais paplūdimio lankytojais gelbėtojas sako vengiąs, nes tai „bergždžias reikalas”.
„Kas iš to, kad mes atimsim alkoholį ar išvysim iš paplūdimio? Rytoj ateis ir sumuš, geriausiu atveju suniokos dar vieną pavėsinę”, – sakė jis.
Patarimus ignoruoja
Įsismarkavę poilsiautojai siaubia ne tik pakrantę – pavojingas Panevėžio marių vietas žymintys ryškiaspalviai plūdurai taip pat neretai būna išdarkomi, nuplukdomi šalin.
„Blogiausia, kai noriu žmogui paaiškinti, jog jis rizikuoja gyvybe ir gali sukelti papildomų rūpesčių, o dažniausiai išgirstu: „Eik šalin”, – tęsė K.Mikėnas.
Gelbėtojas pataria poilsiautojams neužsibūti saulės spinduliuose. „Dažnai nepastebiu ir perkaistu, tuomet visą dieną prastai jaučiuosi, tačiau toks darbas, nieko nepakeisi. O poilsiautojai turėtų nepersikaitinti”, – aiškino K.Mikėnas.
Orgijos ant marių kranto
PB pašnekovas sakė, jog kilus konfliktui paplūdimyje nedelsiant skambinama į policiją. „Šiemet dar neteko kviesti pareigūnų, tačiau prieš kelerius metus atėjusi neblaivi kompanija kėlė orgijas, mylėjosi. Čia vieša vieta, žmonės ateina su vaikais”, – pasakojo gelbėtojas.
Labiausiai K.Mikėną nuvilia žmonių abejingumas gamtai: automobiliais atvažiavę poilsiautojai nekreipia dėmesio į draudimus šalia vandens statyti transporto priemones.
„Turi policijoje pažįstamų, todėl ramia sąžine važiuoja prie pat vandens įsitikinę, jog yra teisūs. Mes nieko negalime daryti – dažnai išgirstame grasinimų, o valdžia nesidomi tokiais nusižengimais”, – skundėsi gelbėtojas.
Darbo sąlygos prastos
Prie Panevėžio marių budintys gelbėtojai dirba kone ekstremaliomis sąlygomis – neturi kur pasislėpti nuo saulės, nes Savivaldybė jiems neparūpino jokių patalpų.
K.Mikėnas prisipažino faktiškai neturįs darbo vietos, kur galėtų pasidėti asmeninius ir darbui būtinus daiktus. „Prieš dešimt metų čia stovėjo vagonėlis, dabar jo nėra. Pastatyk ką nors, tai po dviejų dienų nerasi – vaikai laužą susikurs”, – aiškino pašnekovas.
Artūras Liudkevičius