Vėl ruduo – vėl paracetamolis

Sloga ir kosulys nelaikomi ligos požymiais, o pakilus temperatūrai puolama su ja kautis visais įmanomais būdais – taip nesinori kviestis gydytoją ir gauti ligonlapį. „Numušiu, ir ryt į darbą”, – mąsto kone kiekvienas.

Populiariausi vaistai tokiu atveju – paracetamolis, aspirinas ir ibuprofenas. Bet ne visi pripažįsta, kad temperatūrą mažinančius vaistus reikia vartoti tik tada, kai karščio daugiau nei 38,5 laipsnio (kitose Europos šalyse laikomasi nuostatos, kad temperatūra turi siekti 39 laipsnius), ir trumpai.

Karštis gali pakilti ne tik dėl ūminės respiracinės infekcijos, bet ir dėl otito, faringito, fizinio krūvio, sutrikus inkstų veiklai. Be būtino reikalo ryjami antipiretikai kenkia kepenims ir nepaadeda išgyti.

Vaikiškas patiklumas

Tėvai labai kruopščiai puola gydyti vaikus – vos termometras parodo 37 laipsnius, kemšami antibiotikai, temperatūra sėkmingai numušama iki 35. Žinoma, padeda išbandytas derinys: analginas plius aspirinas. Bet abu šie vaistai nėra toleruotini: analginas – dėl didelės alerginių reakcijų rizikos ir agranuliacitozės (baisių kraujo pakitimų) rizikos nuo 1974-ųjų nenaudojamas Švedijoje, nuo 1980-ųjų – JAV, Anglijoje, Danijoje, Italijoje, Vokietijoje, Australijoje.

Nuo 1999 metų gegužės aspirinas vaikams gydyti nerekomenduotinas Rusijoje.

Įdomus faktas: jei peršalusiam vaikui bus suvalgydintas šaukštelis uogienės pabrėžus, kad tai labai labai geri vaistai, jo būklė tikrai pagerės. Vien todėl, kad vaikas be galo patiklus. Gal reikėtų tuo vadovautis?

Suaugusiųjų tikėjimas

Suaugusieji taip pasitiki reklama, kad prikemša namų vaistinėles paracetamolio. Panadolis ir tailenolis, kalpolis, paracetamolio sirupas ir žvakutės, tabsinas, eferalganas, gripostatas, koldreksas, citramonas ekstra ir citramonas forte, solpadeinas, ferveksas, akamolis, kongestas, citroparas, ibuklinas – tai dar ne visas sąrašas vaistų, kurių sudėtyje yra paracetamolio.

Visame pasaulyje jį vartoja milijonai – nuo galvos ir danties skausmo, peršalimo. Šis vaistas tikrai geras, bet pedozavus itin pavojingas. Kai vartojamas leistinais kiekiais, maždaug 5 proc. jo virsta potencialiais nuodais. Į tokią dozę kepenys reaguoja normaliai ir perdirba ją be žalos sveikatai, bet su daugiau nuodų susidoroti nebegali. Dėl paracetamolio perdozavimo kai kuriems ligoniams net tenka persodinti kepenis.

Kada kyla grėsmė? Sveikam žmogui tai būtų devynios tabletės po 500 mg per 24 valandas. Dozė ne mirtina, bet žala kepenims juntama.

Paracetamoliui itin jautrūs:

žmonės, piktnaudžiaujantys alkoholiu,

Ttie, kurie prastai maitinasi, nuolat neprivalgo, neturi apetito,

ligoniai, vartojantys vaistus nuo epilepsijos – fenitoiną, karbamazepiną – ir antibiotiką rifampiciną.

Apsinuodijimas paracetamoliu pasireiškia po 3-4 dienų, kai duoti priešnuodžių jau per vėlu.

Toksikologai pataria: jei įtariate, kad padauginote paracetamolio, kuo skubiau vykite į ligoninę.

Kosma Baltutytė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.