Neringą mylintys vilniečiai užsipuolė V. Lukošienę

Vos prieš pusmetį įsikūrusi ir mažai kam žinoma visuomeninė organizacija – Kuršių nerijos mylėtojų bendruomenė – pareiškė nepasitikėjimą Klaipėdos apskrities viršininke Virginija Lukošiene.

Pati V. Lukošienė sako nieko nebijanti ir primena, kad teisingumą Lietuvoje vykdo ne bendruomenės, o teismai. Todėl sulaukus aukštesnės valdžios sprendimo, kad pareikštas nepasitikėjimas galimai yra nepagrįstas, jį pareiškusieji esą gali sulaukti atitinkamų sankcijų.

Įdomu tai, kad apie į viešumą išlindusią bendruomenę kai kurie neringiškiai tvirtina mažai ką girdėję, o Neringos mylėtojams vadovauja vilnietis, neseniai šią misiją perėmęs iš Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadove tapusios Aurelijos Stancikienės.

Pasigedo ypatingo dėmesio

Šalies prezidentui, Vyriausybės vadovui, Seimo pirmininkui, generaliniam prokurorui ir Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovui paštu nuskriejo registruoti laiškai, kuriuose Kuršių nerijos mylėtojų bendruomenė (KNMB) piktinasi nelegalias statybas unikaliame gamtos kampelyje dangstančiais valdininkais.

KNMB išplatintame laiške rašoma, esą dėl skandalo Neringoje V. Lukošienė iki šiol nejaučia savo kaltės ir bando savo atsakomybę suversti kitiems pareigūnams bei neva netobuliems įstatymams.

Anot bendruomenės, viršininkės ir jos administracijos veiksmai kartą jau sukėlė skandalą dėl sklypų dalijimo Pajūrio regioniniame parke.

Be to, ši organizacija prašo Vyriausybės vadovo Algirdo Brazausko apginti viešąjį interesą bei valstybinį turtą ir tinkamai įvertinti V. Lukošienės kompetenciją.

„Jau ne pirmą kadenciją Klaipėdos apskrities viršininke dirbanti V. Lukošienė privalėjo žinoti, kad Kuršių nerija nėra paprasta apskrities teritorija ir turėjo jai sutelkti ypatingą dėmesį. O jos vieši pareiškimai rodo, kad ir pirmą, ir antrą kadenciją V. Lukošienės vadovaujama administracija išdavinėjo leidimus statyboms ir vykdė kitokią savo veiklą nežinodama įstatymų ir Vyriausybės nutarimų”,- rašoma laiške, kurio autoriai piktinasi, kad neteisėtos statybos ne tik nestabdomos, bet neva vyksta dar greitesniais tempais.

Nepasitiki ir prokuroru

Sykiu KNMB prašo, kad nelegalių statybų Kuršių nerijoje tyrimą perimtų Generalinė prokuratūra. Unikalaus gamtos kampelio mylėtojais prisistatantys asmenys atvirai nuogąstauja, kad jis gali baigtis „panašiai, kaip ir Klaipėdos apskrities viršininko administracijos atliktas tarnybinis patikrinimas ar ankstesnis Klaipėdos prokuratūros tyrimas dėl sklypų dalijimo Pajūrio regioniniame parke”.

Šis prašymas grindžiamas Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro Igno Lauciaus viešais pasisakymais, kuriuos bendruomenė laiko netinkamais.

KNMB Valdybos pirmininkas Andrius Navickas „Vakarų ekspresui” sakė, kad pagaliau reikia išsiaiškinti, ar įstatymai Lietuvoje veikia, ar prieš juos yra visi lygūs, ar turtuoliai gali netrukdomi atsiplėšti bet kurį žemės gabalą ir daryti su juo ką tik nori.

„Dar pavasarį kilęs sąmyšis dėl situacijos Kuršių nerijos niekaip nepasiekia atomazgos. Yra netgi priešingai – pavyzdžiui, apskrities viršininkė negerina, o blogina tą situaciją. Be to, norėtųsi jau sužinoti, ar Algirdo Brazausko pažadas asmeniškai pasidomėti ir prisidėti prie teisingumo atkūrimo Neringoje bus pagrįstas veiksmais, ar ir liks tik žodžiai”, – sakė A. Navickas.

Viršininkė stebisi

V. Lukošienė vakar mūsų dienraščiui sakė nesuprantanti, kodėl Kuršių nerijos mylėtojai savo laiške cituoja tik ją. Be to, valdinininkė neprisiima atsakomybės dėl apskrityje atlikto tarnybinio patikrinimo išvadų.

„Detaliuosius planus Kuršių nerijoje derino ne tik apskritis, bet ir daugelis kitų institucijų. O jeigu kas abejoja tarnybinio patikrinimo rezultatais, tai ten nėra mano parašo, nes tyrimą atliko Teisės departamento, Teritorijų planavimo ir valstybinės statybų priežiūros specialistai. Tos išvados – jokia paslaptis, nes buvo išsiųstos kitoms atsakingoms tarnyboms”,- „Vakarų ekspresui” sakė apskrities viršininkė.

V. Lukošienė atmetė ir bendruomenės priekaištus, esą ji netinkamai vykdė statybų priežiūrą ir skyrė Kuršių nerijos unikalumo išsaugojimui nepakankamai dėmesio.

„Kalbėkime apie funkcijas: iki šių metų liepos mėnesio už statybų priežiūrą ir teritorijų planavimą buvo atsakingi mano pavaduotojai. Kadangi tiriami detalieji planai, patvirtinti Neringos savivaldybėje nuo 2000-ųjų metų, vadinasi, šiais reikalais rūpinosi ir Aleksandras Michailovas, ir Vidas Karolis”, – aiškino V. Lukošienė.

Abu šie asmenys apskrities viršininko administracijoje šiuo metu nebedirba. Priminsime, kad praėjusią savaitę paskelbus tarnybinio patikrinimo išvadas dėl netinkamai vykdytų funkcijų išduodant detaliųjų planų išvadas ir vykdant statybų priežiūra, paaiškėjo, jog baustini valdinininkai taip pat jau nebedirba.

Žinia, pastarasis tyrimas V. Lukošienės įsakymu buvo atliekamas po to, kai rugpjūčio mėnesį tyrimą Kuršių nerijoje atlikusi Valstybės saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos pateikė pažymą. Joje konstatuojama, jog patikrinus 23 iš 110 nuo 2000-ųjų metų parengtų ir patvirtintų detaliųjų planų, nustatyta šiurkščių pažeidimų. O projektavimo sąlygos bei statybų leidimai išduoti nesilaikant nustatytos tvarkos, todėl derinančių minėtus dokumentus institucijų vadovai raginti bausti jiems pavaldžius pažeidėjus.

Jauna bendruomenė – menkai žinoma

Įdomu tai, kad dar vieną bangą teisingumui atkurti kelianti Kuršių nerijos mylėtojų bendruomenė – mažai kam žinoma organizacija.

„Pirmąkart apie tokią girdžiu. Įdomu, kur ta bendruomenė buvo prieš penkerius metus, kai statybų bumas Neringoje ir prasidėjo”,- spėliojo V. Lukošienė.

„Kokia dar Kuršių nerijos mylėtojų bendruomenė? Ten Kuršių nerijos konservatorių bendruomenė”, – replikavo Neringos meras Vigantas Giedraitis.

„Nieko apie šią bendruomenę nesu girdėjęs. Žinau tik tiek, kad pernai gegužę gavome iš jos skundą. Domėjomės, kas tai per organizacija, ar turi juridinį pagrindą, bet jokios informacijos neaptikome ir pagalvojome, gal tai kokia sekta”, – tvirtino Neringos savivaldybės Kuršių nerijos nacionalinio parko ir kurorto Savivaldybės Tarybos Ūkio komiteto pirmininkas Antanas Baranauskas.

„Girdėjau, kad yra tokia bendruomenė, kurios nariai labai myli Neringą. Tačiau aš nelinkęs pats plėšytis marškinių ir taip besielgiančiais nepasitikiu. Juk ne žodžiais ir raštais, o darbais mes tėvynę mylime. Keista, kad Kuršių nerijos mylėtojų lyderiai – vilniečiai”,- ironizavo Neringos Tarybos narys, bendrovės „Neringos komunalininkas” vadovas Arūnas Burkšas.

Žinia, nuo pirmadienio Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadove dirbanti Aurelija Stancikienė – buvusi šios organizacijos Valdybos narė. Po to, kai ji atsisėdo į valdininko kėdę, jos vietą užėmė vilnietis Andrius Navickas. Beje, pokalbio su „Vakarų ekspresu” metu jis atkreipė ypatingą dėmesį į tai, kad jų bendruomenės iniciatyvas palaiko garsūs visuomenės veikėjai, mokslininkai ir rašytojais. Taip pat – Druskininkų gynimo frontas, piliečių judėjimas „Kitas pasirinkimas”, Vilniaus frontas.

A. Stancikienė, paklausta, ar KNMB turi juridinį statusą, atsakė teigiamai. Anot jos, šių metų pradžioje iniciatyvinė grupė, pasikvietusi į Neringą UNESCO atstovus, siekė įgyti solidumo kovoje su unikalaus gamtos kampelio niokotojais. Todėl buvo nuspręsta iš visuomeninio judėjimo virsti tris dešimtis narių vienijančią bendruomene, įsteigtą asociacijos pagrindais bei įregistruota Klaipėdos registrų centre.

Natalija Mogučaja

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.