Mero ir ministro kovoje įtampa neslūgsta

Korupcijos apraiškų Vilniaus miesto savivaldybėje ieškanti laikinoji Seimo komisija ketina aiškintis, ar autentiški dokumentai, kuriuos vakar pateikė merą Artūrą Zuoką atakuojantis ūkio ministras Viktoras Uspaskichas.

Bet kiti dokumentai, kurių tikrumas niekam nekelia abejonių, liudija priešingus dalykus, nei teigia ministras.

„Lietuvos ryto” turimi raštai rodo, jog bendrovė „Eksimeta”, kurios protegavimu šiuo metu ūkio ministras kaltina A.Zuoką, buvo nepatenkinta Vilniaus mero ir savivaldybės veiksmais.

Negana to, ūkio ministru tapęs V.Uspaskichas pernai gruodį oficialiai įpareigojo A.Zuoką ir tą pačią „Eksimetą” ieškoti išeities siekiant gauti bei išsinuomoti žemės sklypus Maskvoje ir vykdyti projektą.

„Eksimeta” įskundė A.Zuoką

Praėjusių metų lapkričio 18-ąją Lietuvos prekybos namų Maskvoje savininkė bendrovė „Eksimeta” oficialiu raštu kreipėsi į premjerą Algirdą Brazauską ir įskundė Vilniaus merą.

„Po Vilniaus mero A.Zuoko vizito į Maskvą situacija dėl Lietuvos prekybos namų, ypač dėl sklypų skyrimo, tapo neapibrėžta.

Prašome jus įtakoti Vilniaus savivaldybę ir paspartinti klausimų, susijusių su sklypų paskyrimu, sprendimą”, – šalies premjerui rašė „Eksimetos” valdybos pirmininkas Raimondas Karpavičius.

Bendrovės vadovas šiame dokumente prašo asmeninės A.Brazausko, taip pat Ūkio, Susisiekimo ir Žemės ūkio ministerijų pagalbos.

Premjeras išgirdo prašymą

A.Brazauskas, 2003 metais paklojęs pamatą Vilniaus namų projektui per susitikimą su Maskvos meru Jurijumi Lužkovu, nepadėjo „Eksimetos” prašymo į stalčių.

Po savaitės, 2004 metų lapkričio 25 dieną, Vyriausybės kancleris Zenonas Kaminskas oficialiai kreipėsi į Ūkio ministeriją ir premjero vardu paprašė išnagrinėti padėtį.

Gruodžio 9-ąją Ūkio ministerija surengė posėdį, kuriame dalyvavo keletas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnų, projektą tiesiogiai kuruojantis sostinės vicemeras socialdemokratas Gediminas Paviržis, „Eksimetos” bei jos valdomų Lietuvos prekybos namų Maskvoje atstovai.

„Eksimeta” darsyk pasiskundė mero A.Zuoko veikla. Daugiausia dėmesio buvo skirta sklypų gavimo Maskvoje reikalams aptarti.

V.Uspaskicho nurodymai merui

Po savaitės V.Uspaskichas apibendrino pasitarimo rezultatus ir tai išdėstė Ūkio ministerijos dokumente: „Atsižvelgiant į tai, kad Vilniaus savivaldybės atstovų vizitų į Maskvą metu žemės sklypų, skiriamų verslo centro steigimui, teisinio įforminimo klausimo išspręsti iki galo nepavyko, ketinama šį klausimą svarstyti Maskvos mero įgalioto atstovo V.I.Malyškovo vizito metu.

Posėdyje buvo sutarta, kad Vilniaus savivaldybė kartu su „Eksimeta” neatidėliodamos parengs galimus Rusijos teisės normoms neprieštaraujančius sprendimų projektus”.

Šiandien liudyti pakviesti Valstybinio turto fondo vadovas Povilas Milašauskas, Vilniaus vicemeras G.Paviržis bei bendrovės „Eksimeta” vadovas galės patys apie tai papasakoti Seimo tyrimo komisijai.

Metodas – dantis už dantį

Ministras yra apkaltinęs merą, neva šis be Vilniaus savivaldybės tarybos ir Vyriausybės sprendimų informavo Maskvos merą J.Lužkovą ir Maskvos vyriausybės ministrą Aleksandrą Baburiną, jog bendrovei „Eksimeta” kaip investuotojai yra perduoti įgaliojimai atstovauti projektui.

V.Uspaskichas taip pat kaltina A.Zuoką kitu raštu prašius J.Lužkovo asmeninio tarpininkavimo, kad bendrovei „Eksimeta” Maskvoje būtų skirtas sklypas be konkurso.

Karą su A.Zuoku ūkio ministras pradėjo po to, kai Vilniaus savivaldybė paviešino dokumentus, kurie sukėlė įtarimų, kad V.Uspaskichas proteguoja bendrovę Krekenavos agrofirmą, kurios dalis akcijų jam priklauso, siekdamas perimti sklypą Maskvoje bei Krekenavos agrofirmai naudingą projekto dalį.

Įtarimus ūkio ministrui tiria net trys Seimo komisijos.

Etikos sargai dar blaškosi

V.Uspaskicho veiklą tiria ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK).

Darbo partijos vadovas ir ūkio ministras ketvirtadienį pakviestas į VTEK posėdį ne tik atsakė į etikos sergėtojų klausimus, bet ir pateikė papildomų dokumentų.

Todėl komisija nusprendė pratęsti tyrimą ir sprendimą priimti po savaitės.

„Sprendimo nebuvo įmanoma priimti. Reikia įvertinti ministro paaiškinimus, naujus dokumentus. Be to, ir komisijos narių nuomonės labai įvairios”, – Eltai sakė VTEK pirmininkas Algirdas Meškauskas.

Etikos sargai šiuo metu tiria trijų Seimo narių skundus dėl galimų V.Uspaskicho viešųjų bei privačių interesų konfliktų.
Ramunė Sotvarienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.