Lygiai po savaitės į darbą Seime grįšiantys klaipėdiečiai parlamentarai per vasaros atostogas buvo pasidaliję į dvi stovyklas – vieni liko Klaipėdoje ir dirbo, kiti vaikėsi vėjus kalnuose bei grožėjosi Marijos žemės gamta.
Kai kurie politikai patyrė įvairiausių nuotykių – vieno kopinėjimą kalnuose vos nesužlugdė didžiulis gaisras, kitam ramiai besiirstant upėje teko rasti paskandintą lavoną, jaudintis dėl grėsmingai sodybos link artėjančio potvynio bei prisiminti seniai pradėtą rašyti Seimo nario romaną.
Vis dėlto visi Seimo nariai turėtų vengti žodžio „atostogavau”, nes jų atostogos – dar nereglamentuotos ir būtų nelegalios: reikia sakyti „ilsėjausi”.
Nelegalų negaudys
Apie nelegalias atostogas „Vakarų ekspresas” pirmiausiai pasiteiravo labiausiai patyrusio Seimo narių etikos sargų – parlamentinės Etikos ir procedūrų komisijos nario Algimanto Salamakino.
„Na, tos atostogos gal ir ne visai nelegalios buvo – per pusę… Aišku, galėjome priimti rimtesnius sprendimus ir reglamentuoti tvarką. Tačiau dabar už tai Seimas juk savęs nebaus”, – svarstė jis.
Pats politikas teigė jau septintus metus iš eilės ilsėjęsis Latvijoje, prie Papės ežero.
Poilsines keliones į užsienį pasirinko tik du klaipėdiečiai parlamentarai – Eligijus Masiulis bei Vytautas Grubliauskas.
Apie savo išvyką kartu su draugais į Slovakijos Aukštuosius Tatrus E. Masiulis iš pradžių „Vakarų ekspresui” pasakojo su nevilties gaidele, nes išsvajotasis kopinėjimas Tatrais jau pirmąją kelionės dieną vos nepatyrė fiasko.
Įspėjantis pranešimas
„Vakarų ekspresui” jauniausiasis Seimo narys pasakojo, kad dar bevažiuojant „baisiaisiais Lenkijos keliais” per vietinę radijo stotį teko išgirsti šokiruojančią naujieną.
„Sužinojome, jog būtent ten, kur važiuojame, dega kalnai! Pranešėjas gąsdino, kad turistai evakuojami, visi turistiniai maršrutai – uždaryti”, – dalijosi įspūdžiais politikas.
Vėliau E. Masiulis įsitikino, kad gaisro būta didelio: liepsnos sunaikino didelę dalį miškų.
„Matėme kraupius gaisro padarinius. Laimei, kol mes atvažiavome, gerai palijo ir liepsnos užgeso. Atvykę į kalnus pamatėme, kaip stipriai Tatrai nuniokoti pernai lapkritį siautėjusio uragano – gulėjo daugybė išvartytų medžių, kalnai liko praktiškai nuogi”, – sakė pašnekovas.
Vyno nebegertų
E. Masiulis su žmona buvo apsistoję vienai slovakų šeimai priklausančiuose svečių namuose, o poilsis buvęs aktyvus – kopimas į kalnus, landžiojimas po urvus ir olas, gausiai upeliuose besiveisiančių upėtakių žvejyba, vakaronės.
„Ėjimas į kalnus buvo pagrindinė pramoga. Pirmą kartą pasirinkome kokių 5 valandų maršrutą – nei per lengvą, nei per sunkų. Atmenu, dar bijojome, tai bus ne mūsų jėgoms, bet kai pamatėme su mažais vaikais laipiojančius žmones, supratome, kad ši trasa – „nerimta”, – įspūdžiais dalijosi E. Masiulis.
Politikas liko sužavėtas Slovakijos virtuve, mat valgydavo nacionalinės virtuvės restoranuose, kuriuose nuolat skambėdavo gyva čigoniška muzika ir galima buvo matyti, kaip viduryje salės gaminami patiekalai.
„Žinoma, paragavome ir slovakiško alaus bei degtinės – slivovicos. Alus ir degtinė neblogi, bet vyno geriau negerti. Geriau jau slovakai jo visai negamintų”, – juokavo politikas.
Begalvis lavonas
KGB rezervininkus darbe medžiojęs Vytautas Čepas šią vasarą ilsėjosi savo sodyboje Šilutės rajone. Čia jis tapo ir detektyvu, ir rašytoju.
Tačiau iš pradžių „Vakarų ekspresui” Seimo narys sakė, kad atostogos buvo „nežmoniškos, kaip ir viskas”.
Taip pajuokavęs V. Čepas prisiminė kraupų pasiplaukiojimą naujutėlaite valtele kartu su mažamečiu anūku: „Irstėmės ramiai, o tolumoje pamatėme iš vandens kyšančią tarsi karvės uodegos viršūnėlę. Priplaukę arčiau pamatėme plūduriuojantį maišą, kurio turinio smarvė mums užspaudė nosis”, – sakė politikas.
Humoro jausmo nestokojantis V. Čepas teigė pamanęs, kad čia „kokia kaimo Veronika bus savo naujagimį paskandinusi”, tačiau tokia mintis iš sarkastiškos virto baisia.
Jis nutarė grįžti ir apie radinį pranešti pareigūnams. Vėliau kartu su apylinkės inspektoriumi politikas grįžo prie „karvės uodegos”, ištempė maišą į krantą ir pašiurpo, ką jame rado.
„Matyt, susidūrėme su kokių nors sektantų arba satanistų gauja. Aš net neįsivaizduoju, kad būtų galima taip pasielgti. Maiše pūpsojo begalvis ir bekojis šuo”, – pasakojo V. Čepas.
Nepaisant šios istorijos, jo atostogos bėgo ramiai, mat politikas prisiminė prieš keletą metų pradėtą rašyti romaną, anot jo paties, apie gyvenimą, ir sėdo prie kompiuterio.
„Kai ką išbraukiau, pataisiau, tačiau prirašiau dar 50 puslapių. Tai bus knyga ne apie politiką ir ne prisiminimai, nors kai kurie jos personažai išties ne iš piršto laužti”, – sakė V. Čepas, kuris jau yra parašęs scenarijų dviem vieno dokumentinio filmo serijoms.
Beje, aibę bėdų pridaręs garsusis šios vasaros potvynis kėsinosi ir į V. Čepo sodybą – anot jo, teko praleisti bemieges naktis, nes vanduo iki namo buvo priartėjęs per 40 metrų.
Nebemoka atostogauti
Kiti „Vakarų ekspreso” kalbinti politikai nesugebėjo visiškai atsiriboti nuo tiesioginių savo pareigų ir teigė „ilsėjęsi dirbdami”.
„Man pagal įstatymą tai nebuvo atostogos, o laikas, kai nevyko posėdžiai Seime. Šiaip dirbau, susitikinėjau su rinkėjais, sprendžiau jų problemas, muzikavau”, – taip savo poilsį mūsų dienraščiui apibūdino parlamentaras V. Grubliauskas.
Jis teigė beveik visą laiką buvęs namie ir pripažino, kad šių „atostogų” metu Seimo nario pareigas jam sekėsi atlikti geriau nei dirbant parlamente.
„Išmokau gyventi be atostogų. Keista, tačiau atostogauti man irgi reikėtų išmokti. Tiesa, kelioms dienoms buvau išvykęs pailsėti į Italiją”, – sakė liberalcentristas.
Įspūdžiais negalėjo pasigirti ir Seimo milijonierius Antanas Bosas, kuris „Vakarų ekspresui” teigė lankęsis Palangoje, Neringoje, Labanoro girios pašonėje esančiame to paties pavadinimo kaimelyje Aukštaitijoje.
„Maudžiausi, grybavau, o į užsienį ilsėtis aš važiuoju žiemą, nes labai patinka kalnų sportas”, – teigė jis.
Patinka sėslumas
Savo pažadą visą vasarą neišjungti tarnybinio mobiliojo ryšio telefono ištęsėjo parlamentaras Vaclavas Stankevičius.
„Buvau uostamiestyje, o labai geru oru lėkdavau į Palangą. Bendravau su savo rinkėjais, sprendžiau kai kurių namų bendrijų problemas, kiekvieną dieną skaičiau spaudą, domėjausi užsienio įvykiais”, – mūsų dienraščiui pasakojo politikas.
Sėslumu atostogų metu jam galėtų prilygti Seimo narė Irena Šiaulienė, kuri taip pat teigė bendravusi su rinkėjais, tačiau išvykdavusi ir pagrybauti, pauogauti.
„Gerai pailsėjau, atsirado minčių, kaip paspartinti pradėtų tikslų įgyvendinimą. Esu Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkė, todėl ruošiuosi dideliam pasaulio valstybių viršūnių forumui Tunise, kuriame teks dalyvauti. Dar reikės vykti į Ženevą”, – ši politikė mintimis jau gyvena savo darbe.
Denisas Nikitenka, Giedrė Petkevičiūtė
„Vakarų ekspresas”