Grybų metas – kada ir kaip grybauti?

Patyrę grybautojai apie grybus išmano daug, tačiau tam, kuris tik kartkartėmis užsuka į mišką, sumanęs pats prisirinkti grybų pietums, vertėtų žinoti, kada ir kaip tai daryti.

Jau balandžio pabaigoje pušynų kirtimuose, aikštelėse galima aptikti grybų rudomis garbanotomis kepurėlėmis – bobausių, neatsilieka briedžiukai. Krūmingose javų galulaukėse, gojeliuose pradeda augti pavasarinės balteklės.

Nuo birželio vidurio iki rugpjūčio vidurio dygsta įvairiaspalvės ūmėdės, kazlėkai, voveraitės, kur ne kur kyšteli lepšės ir raudonviršiai. Rugiams žydint, grybautojus džiugina baravykai, nespėję išdygti praėjusiais metais.

Vertingiausi vasariniai grybai – kisliosios kelmiukės, ant kelmų, stuobrių ir šakų auga kupetėlėmis. Jos labai panašios į paprastuosius kelmučius. Kelmiukės labai skanios, jas galima vartoti ir šviežias, ir sūdytas.

Jei neužklumpa šalnos, grybauti galima iki spalio vidurio. Vasarą kur ne kur augę kazlėkai rudenį pasipila lyg iš gausybės rago. Negausiai palijus, miško paklotė pasipuošia baravykais, raudonviršiais, ūmėdėmis, kelmučiais, gudukais ir visokiausiais piengrybiais.

Grybautojai labiausiai vertina baravykus, tačiau baravykų negalima rauti, jeigu jų kepurėlės mažesnės kaip 1,5 cm, o voveraičių – 1 cm skersmens.

Dar svarbios kepurėtųjų grybų atstovės – ūmėdės. Jų pas mus auga per 60 rūšių – visos valgomos, kvapnios, malonaus skonio. Raudonosios ūmėdės aitrios ir degina liežuvį, bet ir jos valgomos, tik reikia apvirti, o vandenį išpilti. Ūmėdės labai spalvingos. Jų kepurėles nudažo pigmentai, kurie labai jautrūs šviesai, o nuo ilgo lietaus nusiplauna. Todėl sodrios raudonos, žalios, geltonos ūmėdės išblunka iki pilkšvų ar net iki baltų. Kartais tai grybautojus suglumina. Žinotina, kad tokių savybių turi ir žaliosios musmirės.

Ūmėdės – pavėsingų, kalkingų ir lyguminių miškų grybai. Jos miškui yra labai reikalingos, nes medžius aprūpina vandeniu, mineralinėmis ir biologiškai aktyviomis medžiagomis. Jų nereikėtų pjauti, o tik rauti.

Tinkamiausias laikas grybauti – ankstyvas rytas, kai miške drėgna ir vėsu. Tada grybai būna sultingesni, tvirtesni, kepurėlės glitesnės, geriau matomos. Jeigu oras drėgnas ir šiltas, o naktys nešaltos, grybai geriau auga retame, jeigu sausoka ir šilta – tankiame miške.

Grybas išraunamas arba nupjaunamas prie pat žemės. Nulaužus kepurėlę, kai kurie kenksmingi mikroorganizmai per kotelį pakenkia grybienai. Geriau grybus rauti, bet ne visi grybai lengvai išsirauna. Baltikai, raudonviršiai, net baravykai plėšiasi su miško paklote. Žaliuokės, gudukai, juosvažaliai baltikai išsirauna gerai, tačiau jie labai greitai kirmija – juos geriau pjauti ir patikrinti, ar sveiki koteliai.

Nepatyrę grybautojai tiki įvairiausiais aiškinimais, kaip atskirti valgomą grybą nuo nevalgomo. Kartais teigiama, kad augantys pievose arba blyškios spalvos grybai yra nuodingi – netiesa. Jeigu prie grybo prispaustas sidabrinis šaukštelis pajuoduoja – grybas nuodingas. Irgi netiesa, nes sidabras pajuoduoja dėl aminorūgščių, kurių yra ir valgomuose, ir nuodinguose grybuose. Jeigu grybą graužia vabzdžiai ar šliužai, tai dar nereiškia, kad jis nenuodingas. Jie graužia visokius grybus.

Rinkite tik pažįstamus, nesukirmijusius ir nepasenusius grybus, nes senais baravykais taip pat galima apsinuodyti.

Grybais įdaryta ir folijoje kepta silkė

2-3 silkės, 1 stiklinė virtų grybų, 1-2 svogūnai, 2 šaukštai margarino arba sviesto, 1 kietai virtas kiaušinis, 2-3 šaukštai grietinės.

Sūdytas silkes išmirkykite vandenyje, nupjaukite galvas, išimkite vidurius ir kaulus, neperskiriant žuvų pusiau. Kapotus grybus ir svogūnus patroškinti svieste, įdėti kapoto kiaušinio, grietinės ir šiuo įdaru prikimšti silkes. Kiekvieną silkę atskirai suvynioti į foliją, sudėti į skardą ir kepti orkaitėje. Galima kepti ir ant žarijų, tik tada foliją reikia apvynioti drėgnais laikraščiais.

Patiekti su keptomis arba virtomis bulvėmis ir pikantišku pomidorų, vyno arba svogūnų padažu.

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Laisvalaikis su žyma , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Grybų metas – kada ir kaip grybauti?"

  1. Anonimas

    gewras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.