Svetimos skolos naujų buto šeimininkų neskandina

Parduodant butą skolų už komunalinius patarnavimus naštos naujajam šeimininkui užkrauti nepavyks – būtų ūkį administruojančios bendrovės teigia išieškančios skolas iš tikrojo skolininko.

Nepaisant to, perkant butą reikia būti labai akyliems. Ypač, kai už butą mokama grynaisiais pinigais. Imant iš banko paskolą, pastarojo darbuotojai prieš ją suteikdami pasitikrina visą informaciją apie galimus įsiskolinimus.

Savarankiškai tvarkant pirkimo pardavimo dokumentus pirkėjui visą informaciją tenka išsiaiškinti pačiam, arba pasikliauti nekilnojamojo turto agentais. Pastarieji tikina visus dokumentus tvarkantys kruopščiai, tačiau praktika rodo, kad realiai tai daro ne visi.

Nusipirko skolas

Klaipėdietis Petras „Vakarų ekspresui” pasakojo, kad naujai įsigytu butu teko džiaugtis neilgai. Vos tik atsikraustęs į butą vyras gavo atsiskaitymo lapelius, kuriuose buvo užfiksuota, jog vien už šildymą ankstesnysis buto šeimininkas buvo įsiskolinęs per 2 tūkstančius litų.

Petrui buto pirkimo dokumentus padėjo tvarkyti nekilnojamojo turto agentas, todėl vyriškis visiškai juo pasikliovė ir pats netikrino jokių duomenų.

Labiausiai Petras sielojosi, kad pas notarą jis pasirašė sutartį, kurioje buvo nurodyta, jog butą jis perka be jokių įsiskolinimų. Vadinasi, lyg ir nebegali turėti jokių pretenzijų, nes pats apsižioplino.

„O kaip man reikėjo patikrinti, ar tas butas su skolom, ar ne. Paslaugas teikiančios bendrovės pašaliniams žmonėms nesuteikia jokios informacijos. O pas notarą, matyt, nebereikalaujama visų atsiskaitymo lapelių”, – pasakojo Petras.

Laimei, ši istorija baigėsi laimingai, nes ankstesnysis buto savininkas vis dėlto sutiko padengti skolą. Tačiau Petras sakė norįs perspėti kitus žmones, jog pasirašyti pirkimo pardavimo sutartį galima tik tuomet, kai rankose turi visus dokumentus, įrodančius, kad ankstesnysis savininkas nėra skolingas.

Išieško iš kaltininko

AB „Klaipėdos energija” Skolų valdymo grupės vadovė Daiva Drungilienė patikino „Vakarų ekspresą”, kad pagal Civilinį kodeksą senos skolos už buto šildymą automatiškai neperduodamos naujajam buto savininkui. Jos teismo keliu gali būti išieškomos iš to žmogaus, dėl kurio kaltės tos skolos susidarė.

Tačiau ji pripažino, kad su tokiomis skolomis būstą įsigiję asmenys tiesiog praranda nemažai nervų ir laiko, kol teisybė būna grąžinta.

D. Drungilienė tiems pirkėjams, kurie pirkimo pardavimo dokumentus tvarko savarankiškai, patarė prašyti, kad buto savininkas pateiktų paskutinę sąskaitą už šildymą. Joje esą aiškiai matyti, ar nėra susidariusi skola.

Informaciją galima patikrinti ir „Klaipėdos energijoje”, tačiau telefonu ji neteikiama. Ją galima sužinoti tik kartu su buto savininku, nes reikalaujamas jo asmens kodas. Be to, duomenys teikiami ir įgaliotam asmeniui, jis turi turėti notaro patvirtintą įgaliojimą gauti informaciją.

„Patariame vos tik įsigijus butą iš karto sudaryti su mūsų bendrove sutartį. Tada automatiškai visos skolos, susidariusios iki buto pirkimo, išieškomos iš ankstesniojo šeimininko”, – sakė D. Drungilienė.

Be kita ko, ji pasakojo, kad sužinojus, jog norima parduoti butą su skolomis, jis gali būti areštuotas.

Reikia apsidrausti

Notaro Mariaus Stračkaičio teigimu, kartais žmonės specialiai ir parduoda butą, kad padengtų susidariusias skolas, tad pardavinėti įskolintą butą niekas nedraudžia. Tiesiog pirkėjai pasirašydami sutartis turi numatyti visus galimus atvejus ir juos įtraukti į sutartį.

Kadangi sunku patikrinti, ar parduodamas butas nėra su skolom, pasak M. Stračkaičio, paprastai pasirašant sutartį numatoma, kad pardavėjas įsipareigoja padengti išaiškėjusias skolas.

Edita Užkuraitė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Svetimos skolos naujų buto šeimininkų neskandina"

  1. Joris

    Tikrai reikia būti atidiems, butų pirkimas
    atsakingas dalykas. Gan daug atvejų pasitaiko, kai butas įsigyjamas su skolomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.