Jei planuojate langus keisti plastikiniais ir nenorite apsigauti, reikalaukite kokybės dokumentų

Gali būti įbrukti plastikiniai langai iš antrarūšių žaliavų
Į „Alytaus naujienų” redakciją kreipęsis K.Z. yra įsitikinęs, jog bėda, su kuria jam teko susidurti, neaplenkia nei gyventojų, nei statybos įmonių, butuose ar kitose patalpose dedančių plastikinius langus ir duris.
K.Z., lankydamasis plastikinių langų ir durų gamybos kompanijose, domėjosi ir jų gamybos procesu.
Jis nustebo vienoje stambioje Lietuvos kompanijoje pamatęs, kad plastikiniai langai ir durys yra gaminami iš antrinių žaliavų arba atliekų.
K.Z. iš to, ką pamatė, padarė keletą išvadų. Pirma, šiandien itin paklausūs plastikiniai langai ir durys vartotojams gali būti įbrukti pagaminti iš netinkamų medžiagų. Antra, plastikinius langus ir duris iš antrinių žaliavų gaminančios bei parduodančios kompanijos apie tai visuomenės neinformuoja.
Trečia, plastikiniai langai ir durys, pagaminti iš antrinių žaliavų, pigesni, o juk daugelio žmonių pasirinkimą riboja gaminių kaina. „Vien tas faktas, kad, prieš įsigydamas šiuos gaminius, pirkėjas neinformuojamas apie nesertifikuotą produktą, yra kliento apgaudinėjimas”,- teigė K.Z.
Penkta, kiti gamintojai nesugeba konkuruoti kainomis, nes gamina kokybiškus produktus, o ne iš antrinių žaliavų.
K.Z. tvirtinimu, plastikiniai langai ir durys iš pirminės žaliavos yra išbandyti ir sertifikuoti Lietuvoje, todėl žinomos jų šiluminės bei ilgaamžiškumo savybės. „Visuomenė, įsigydama plastikinius langus ir duris, turi būti atsargi, privalo gauti visą informaciją apie šių gaminių kokybę”,- mano K.Z.

Gamintojai į konkretesnes kalbas nesileidžia, į įmones – neįsileidžia

Šnekinti alytiškiai plastikinių langų ir durų gamybos bei prekybos įmonių vadovai detaliai kalbėti šia tema atsisakė. Antai UAB „Stamita” generalinio direktoriaus pavaduotojas Donatas Būtėnas sakė, kad bendrovėje plastikinių langų ir durų gamyba yra sertifikuota. O pati įmonė šiems gaminiams profilio negamina, jį perka iš Vokietijos kompanijos „SCHÜCO”, pastaroji turi visų parduodamų profilių sertifikatus.
Individualiosios įmonės „Milčija” direktorius Petras Čyžius pareiškė: „Mus įvertina vartotojai, o jei būtų kitaip, liktume be darbo”.
UAB „Hronas”, plastikinių, medinių langų, aliuminio gaminių, berėmių stiklo konstrukcijų gamybos bei pardavimo viena lyderių ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse, savo gaminiams suteikia 5 metų garantiją. „Hrono” įgaliotasis atstovas Alytuje Vytautas Kairys tikino: „Nepriekaištingą mūsų gaminių kokybę užtikrina tarptautinius ISO 9001 standartų reikalavimus atitinkanti kokybės valdymo sistema. Visi „Hrono” gaminiai yra sertifikuoti Lietuvoje”.

Abejojama, ar nesertifikuoti ir antrarūšiai langai gali prilygti pirmarūšiams

Apie tai, kad plastikiniai langai ir durys Lietuvoje gaminami ir parduodami iš antrinių žaliavų (profilių atraižų), žino ir yra matę Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros instituto mokslinių tiriamųjų darbų vadovas, ekspertas Česlovas Ignatavičius ir Lietuvos langų gamintojų asociacijos prezidentas Juozas Magelinskas.
„Iš antrinių polimerinių medžiagų langus Lietuvoje pradėta gaminti neseniai. Tad dar negalima padaryti rimtų išvadų. Tokie langai turi būti visapusiškai patikrinti laboratorijoje ir sertifikuoti. Sertifikate privalu nurodyti, kad langų rėmai pagaminti iš antrinių žaliavų. Pirkėjas turi žinoti, ką perka. Jei iš antrinių žaliavų pagaminti langai nėra prasti, vis tiek turi būti sertifikuoti. Kol to nėra, sunku spręsti apie jų savybes. Bet nemanau, kad jie gali prilygti pirmarūšiams langams, nes kitaip nebūtų pigūs”,- mano Č.Ignatavičius.
Ekspertas tvirtino, esą jam, kaip defektologui, neaiški iš antrinių žaliavų pagamintų langų rėmų eksploatacijos trukmė, palyginti su pagamintų iš pirminės žaliavos. Taip pat – langų rėmų mechaninis stiprumas, esant minusinei temperatūrai: „Žinodamas polimerinių medžiagų savybes, abejoju, ar plastikiniai langai, pagaminti iš antrinių žaliavų, gali prilygti langams, pagamintiems iš pirminių žaliavų. Antrarūšių langų rėmai gali būti neatsparūs šalčiui ir jo veikiami skilinėti, trupėti, sluoksniuotis. O dėl šių priežasčių, nebūti ilgaamžiai”.
J.Magelinskas nenorėjo komentuoti plastikinių langų, pagamintų iš antrinių žaliavų, kokybės. Jo teigimu, ar gaminanti įmonė neketina apgauti, vietoj pirmarūšių plastikinių langų pateikdama antrarūšius, galima patikrinti, kol langai dar nesumontuoti. Mat, kai langas pagamintas iš antrarūšių žaliavų, rėmo pusė, kuri glausis prie sienos, ir vidinė viso plastikinio profilio dalis yra tamsios spalvos. Šį skiriamąjį požymį vėliau paslepia sandarinamosios putos. Jeigu langas jau sumontuotas, atskirti, ar jo rėmas pagamintas iš pirmarūšių ar antrarūšių žaliavų, negalėtų net specialistai.

Vartotojams, nenorintiems apsigauti, siūloma reikalauti dokumentų

Pašnekovų teigimu, kol kas nė vienas langų gamintojas dar nesikreipė į sertifikavimo centrus, kad būtų ištirtos langų, pagamintų iš antrinių žaliavų, savybės. Tad nežinoma, kokios iš tikrųjų tokių langų savybės. Jie abejoja, ar pirkėjai informuojami, kad jų užsakyti langai bus pagaminti iš antrinių žaliavų.
K.Z. keisčiausia, kad gaminamus plastikinius antrarūšius langus teko matyti gerai žinomoje bendrovėje, besireklamuojančioje rinktis kokybiškus langus: „Tarp gamintojų labai arši konkurencija, griebiamasi įvairiausių būdų pirkėjams įbrukti antrarūšius langus ir laimėti konkursus. Tokiais atvejais reikėtų suvienodinti konkurencijos sąlygas, skelbti atskirus konkursus. Manau, antrarūšiai gaminiai tikrai negali prilygti pirmarūšiams”.
J.Magelinskas, paklaustas, kaip gyventojams ir statybos bendrovėms neįsigyti lango, pagaminto iš antrarūšės žaliavos, aiškino: „Pirmiausia reikėtų reikalauti parodyti gaminio kokybės patikrinimo sertifikatą, sertifikavimo atestatą, ISO sertifikatą. Taip pat reikia atkreipti dėmesį, ar nepasibaigęs sertifikatų galiojimo laikas. Dar reikia atsižvelgti į sutarties punktą, kuriame nurodoma, kokį profilį įsipareigoja naudoti gamintojas, ar tuos profilius langų gamybai bendrovė yra sertifikavusi”. Pasak J.Magelinsko, kartais tik pasižvalgius po gamybines patalpas, atkreipus dėmesį į naudojamą įrangą, net ir ne specialistai gali suprasti, ar tokiomis sąlygomis gaminami plastikiniai langai gali būti kokybiški.

Onutė Pluščiauskienė

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Jei planuojate langus keisti plastikiniais ir nenorite apsigauti, reikalaukite kokybės dokumentų"

  1. Dekui us tiktrai naudinga informacija. Perkant langus mes daznai neatsizvelgiame i tai jog reikai pareikalauti dokumentu is langu gamintojo bei nezinome kokiu klausimu reiketu klausit kad suzinoti tikra tiesa apie ju kokybia. tikuosi sitas tinklarasti pades daugaiu zmoniu

    butinai reikes pasidalinti su kitais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.