Devintasis Tomo Mano festivalis

„Turiningas ir daugialypis festivalio formatas atveria plačią dvasinę erdvę, skatinančią žvelgti į Lietuvos ir Europos ateitį”, – sveikinimo žodyje devintajam tarptautiniam Tomo Mano (Thomas Mann) festivaliui, menų šventei Nidoje, rašo festivalio globėjas Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

Šių metų, devintasis, T. Mano festivalis vyksta liepos 9-16 dienomis. Jo rengėjai, minėdami 50 metų po T. Mano mirties, parinko festivalio temą – „Menininkas ir visuomenė”. Festivalio leitmotyvas – ne tik politikų, bet ir menininkų atsakomybė už tai, kas vyksta šiuolaikiniame pasaulyje. Tai jaudino Nobelio premijos laureatą T. Maną, ne mažiau aktuali ji ir šiandien, kai pasaulio visuomenės bendravimo horizontai plečiasi ir daugėja iššūkių bei pavojų tam bendravimui. Demokratijos plėtra, totalitarizmo ir terorizmo pavojai diskutuojami ne tik politikų forumuose, bet ir menininkų, daugiausia rašytojų, susibūrimuose.

Šiemetinėje festivalio „Žodžio” programoje žada dalyvauti vokiečių poetas ir prozininkas, leidėjas Michaelis Kriugeris (Michael Krueger), garsus lenkų kino režisierius Kšyštofas Zanusis (Krzysztof Zanussi), filosofas, Pilietinės visuomenės instituto bendradarbis Mantas Adomėnas. „Žodžio” programos pranešimams ir diskusijoms vadovaus poetas ir vertėjas, T. Mano kultūros centro Kuratoriumo pirmininkas Antanas Gailius.

Kaip visada, gerai apmąstyta ir sustyguota muzikinė festivalio programa, kurią parengė muzikologės Ona Narbutienė ir Vytautė Markeliūnienė. Festivalio atidarymo koncerte liepos 9 d. skambėjo T. Manno dvasiai artimi Schuberto kūriniai, kuriuos Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje (joje vyks visi festivalio koncertai) atliko „Armonų trio” (smuikas, violončelė, fortepijonas), baritonas I. Misiūra-Tumanov, pianistas D. Kirilauskas.

Liepos 16 d. baigiamajame koncerte muzikuos fortepijoninis duetas R. ir Z. Ibelhauptai bei choras „Aidija”.

Pirmąją festivalio dieną Nidos bendruomenės namuose buvo atidaryta unikali XX a. pirmosios pusės vokiečių tapytojų Richardo Birnštengelio (Richard Birnstengel) ir Georgo Gelbkės (Georg Gelbke), buvusių prieškarinės Nidos menininkų kolonijos dailininkų, tapybos, grafikos ir piešinių paroda, surinkta iš privačių Vokietijos kolekcijų. O menininkų V. ir K. Mizgirių Menininkų namuose Lietuvos jauniesiems dailininkams su savo skulptūromis atstovaus N. Erminas.

T. Mano muziejuje veikia fotografijų paroda „T. Manas – menininkas ir pilietis”. Atidarant ją, prof. H. Grebing (Vokietija) skaitė pranešimą apie 1930-1944 m. Nidos visuomenės pilietiškumą, pasireiškusį protestu prieš nacizmą.

Liepos 13 d. prasidės Kino naktys prie švyturio. Bus rodomi du K. Zanusio, taip pat lietuvių dokumentalistės Giedrės Beinoriūtės filmai, garsaus vengrų režisieriaus Ištvano Sabo (Istvan Szabo) „Mefistofelis”, pelnęs „Oskarą”.

Anot festivalio vadovo Neringos mero V. Giedraičio, festivalis, kurio dvasiniai akcentai sušildo ir paguodžia žmogų, tapo neatskiriama Nidos dvasinės kultūros dalimi.

Aldona Žemaitytė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.