Senatviniai sąnarių skausmai

Ar įmanoma senatvė be sąnarių skausmo? Kodėl vieni žmonės sulaukę net gana gražaus amžiaus nesiskundžia sąnarių skausmais, o kitų sąnariai pradeda braškėti ir skaudėti gana anksti – vos perkopus ketvirtąją ar penktąją dešimtį (ar net dar anksčiau).

Osteoatritu, artroze ar tiesiog ataugomis vadinama ta pati problema – sąnarių susidėvėjimas. Susidėvėti, dilti pirmiausia pradeda sąnario paviršių dengiančios kremzlės. Joms suplonėjus ar visai sunykus, dėl neįprastos trinties bei apkrovos pradeda kisti kaulo struktūra ar net forma. Apsisaugodamas nuo kenksmingos trinties organizmas ima sąnarį „apmūryti” vadinamomis druskomis, o dėl pasikeitusios kūno svorio ašies (kremzlės pirmiausia dyla tam tikrose sąnarių vietose, o ne visame sąnaryje tolygiai) ima deformuotis kaulai, iškrypsta pats sąnarys. Žmogus sėdėdamas jaučiasi lyg ir sveikas, tačiau kai atsistoja eiti, sąnariai „nelaiko”. Vakare dažnai prisideda kitas negalavimas: atsigulus lovoje kartais ilgai tenka ieškoti padėties, kuri patiktų sąnariams, o ligai pažengus dar toliau neretai paryčiais pažadina sąnarių maudimas.

Reikšmės turi ir paveldimumas, bendra organizmo būklė, tačiau pagrindinis faktorius – gyvenimo būdas ir režimas.

Jei sąnariai per visą gyvenimą negauna pakankamai darbo (mažas fizinis aktyvumas, menki raumenys), jie niekada nebūna tvirti ir einant amžiui, lėtėjant medžiagų apykaitai silpnos sąnarių kremzlės gali pradėti „susidėvėti” net ir nuo nedidelių įprastinių krūvių.

Tačiau per dideli fiziniai krūviai be tinkamo poilsio taip pat alina sąnarius. O jei prisideda sąnarių traumos, sąnarių susidėvėjimas dar pagreitėja. Tai būdinga sunkiai dirbantiems ar pernelyg atkakliai sportuojantiems žmonėms.

Svarbu išgirsti pirmuosius sąnarių „skundus” ir nenumoti į juos ranka. Šiuo metu galima pasiūlyti daugybę priemonių, padedančių užbėgti už akių sąnarių susidėvėjimui arba bent palengvinti judėjimą. Pastaruoju metu pasaulyje atrandama vis daugiau medžiagų, kurios stabdo kremzlių susidėvėjimą ar net skatina jų ataugimą. Net ir tais atvejais, kai kremzlių pažeidimai jau gana ryškūs, specialiais vaistais galima „sutepti” sušiurkštėjusius sąnarių paviršius ir palengvinti judėjimą. Aišku, jei kremzlių nebeliko ir sąnarių paviršiai ryškiai deformavosi, jei iškrypo galūnės ašis, jokie medikamentai nepadės – reikalingas protezavimas. Jei jo reikia ilgai laukti arba dėl kokių nors priežasčių to negalima daryti, pagelbėti gali specialūs įtvarai, iš dalies stabilizuojantys sąnarius, neleidžiantys jiems krypti ir to mažinantys skausmą, lengvinantys judėjimą.

Kaip išsaugoti lanksčius ir stiprius sąnarius?

Pirmoji sąlyga – judėti nei per daug, nei per mažai. Mažai judant sąnarys silpsta ir stingsta, o per daug judant susidėvi. Reikia rasti aukso vidurį. Reguliari mankšta, fiziškai aktyvus laisvalaikis, kasdieniniai pasivaikščiojimai, važiavimas dviračiu – pagrindiniai sąnarių lakstumo išsaugojimo būdai.

Antroji sąlyga – antsvorio neturėjimas.

Trečioji sąlyga – visavertiškai, kokybiškai, laiku gydomos sąnarių traumos. Šios sąlygos nesilaikymas – dažniausia sportininkų sąnarių susidėvėjimo priežastis, neretai ir sportinės karjeros pabaiga. Taip pat itin svarbu laiku diagnozuoti ir išgydyti įgimtas ar vaikystėje prasidėjusias sąnarių ligas.

Ketvirtoji sąlyga – peršalimų vengimas, bendras grūdinimasis, visavertis poilsis.

Jei sąnariai jau braška, nusiminti nereikia. Kvalifikuotas gydytojas dažnai gali įveikti net ir gerokai pažengusią ligą. Reikia tik nenuleisti rankų ir nedelsti. Lankstūs sąnariai senatvėje – ne svajonė, o realybė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , .

1 atsiliepimas į "Senatviniai sąnarių skausmai"

  1. Aiva

    Senatvinis sąnarių skausmas kankina daugelį iš mūsų senatvėje, gaila, bet tai praktiškai neįmanoma.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.